Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest ślub humanistyczny i jak zorganizować go w Trójmieście?

Czym jest ślub humanistyczny i jak zorganizować go w Trójmieście?

Polska coraz częściej otwiera się na nowe doświadczenia, a Polacy nie boją się już poszukiwać alternatywnych rozwiązań dla tradycji i konwenansów, zapisanych na kartach historii. Wyrazem tego jest m.in. wciąż rosnąca popularność ślubów humanistycznych. I choć pierwsza tego typu ceremonia odbyła się w naszym kraju najprawdopodobniej już w 2007 r., to właśnie teraz nieformalne śluby przeżywają prawdziwe apogeum swojej popularności! Tym, którzy poszukują mniej konwencjonalnej formy wyrażania uczuć, podpowiadamy, czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować.

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to współcześnie najczęściej wybierana alternatywa dla klasycznych ceremonii, odbywających się w kościele lub w urzędzie. Za przebieg uroczystości odpowiada celebrant, który prowadzi ją zgodnie z przyjętym scenariuszem. Taki ślub humanistyczny w Gdańsku, czy w innym mieście w kraju, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie do końca odnajdują się w tradycji, a chłodne sale urzędu stanu cywilnego nie spełniają ich oczekiwań.

Uroczystość można w pełni dopasować do swoich potrzeb – zarówno pod względem miejsca i jego wystroju, jak i słów przysięgi. Sama ceremonia, jak wskazuje na to jej nazwa, skupia się na humanistycznych wartościach, jak miłość, równość i szacunek. Wszystko to sprawia, że podniosłe chwile pozostają na długo w pamięci pary młodej i zaproszonych gości.

Czym się różni ślub humanistyczny od cywilnego?

Ślub humanistyczny udzielany jest przez mistrza ceremonii, który czuwa również nad jego przebiegiem. To właśnie przez to niekiedy jest on mylony ze ślubem cywilnym. W rzeczywistości jednak obie uroczystości nie mają ze sobą wiele wspólnego. W trakcie ślubu urzędowego dochodzi bowiem do formalnej zmiany stanu cywilnego, a często również i nazwiska przez jednego z małżonków. Odbywa się on zgodnie z narzuconym schematem, a para młoda składa przysięgę, napisaną w formalnym języku urzędowym.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku ślubu humanistycznego w Trójmieście, gdzie słowa przysięgi wypowiadane są przy szumie fal lub też w górach, gdzie ich świadkami mogą być nie tylko ludzie, ale również i zwierzęta. Ślub humanistyczny nie ma także mocy prawnej i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Jeśli chodzi o ślub humanistyczny Gdańsk jest jednym z miejsc, wybieranych najczęściej przez pary młode, chcące wypowiedzieć miłosną przysięgę w romantycznej scenerii zachodzącego słońca i delikatnych morskich fal. Organizacja takiej uroczystości wymaga jednak poniesienia stosownych kosztów. Ceny wahają się tutaj w granicach od 1500 do nawet 3000 zł, w zależności od wybranego celebranta oraz scenariusza wydarzenia. Do ostatecznych kosztów należy doliczyć również m.in.,

  • oprawę muzyczną i dekorację miejsca ślubu,
  • dodatkowe atrakcje dla gości,
  • wynajem sali bądź namiotu weselnego,
  • wsparcie wedding plannera, na które decyduje się coraz więcej osób, chcących skupić się na wyjątkowych chwilach, bez troski o ich stronę praktyczną.

Niekiedy pary młode decydują się również połączyć ślub humanistyczny z urzędowym, co generuje dodatkowe obowiązki i koszty, związane z obecnością urzędnika państwowego.

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny w Trójmieście otwiera cały wachlarz możliwości przed tymi, którzy chcą dostosować ceremonię do własnego systemu wartości i odzwierciedlić w niej swoje upodobania. Czeka tutaj wiele romantycznych miejsc i sceneria, która z pewnością wpisze się w najskrytsze marzenia.

Przebieg takiego wydarzenia nie musi być dostosowany do sztywnych ram, wyznaczonych przez tradycję. To para młoda decyduje, czy słowa przysięgi padną przy świetle wschodzącego słońca na gdańskiej plaży, czy też pod rozgwieżdżonym niebem w innej części kraju. Organizując tego rodzaju przedsięwzięcie, należy jednak ustalić jego budżet, zawrzeć umowę z celebrantem oraz wybrać oprawę muzyczną, fotografa, dekoratora, catering i wystrój sali. Ślub humanistyczny nie wymaga natomiast odbywania nauk w kościele czy dopełniania formalności w stosownych urzędach.

Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce?

Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w naszym kraju najprawdopodobniej w 2007 r. Do dziś zainteresowanie tego rodzaju uroczystościami nieustannie rośnie. W świetle prawa nie są one jednak uznawane za wstąpienie w związek małżeński. Taka uroczystość ma wyłącznie charakter symboliczny i nie nakłada na parę młodą żadnych dodatkowych obowiązków, związanych, chociażby ze zmianą nazwiska.

Jeśli chodzi o ślub humanistyczny Trójmiasto będzie idealnym pomysłem dla tych, którzy poszukują nieszablonowych rozwiązań, wybiegających poza utarte w tradycji zwyczaje. Tutaj zorganizować można ceremonię na plaży, na statku czy w jednej z restauracji z panoramicznym widokiem na morze. Pary młode, które chcą sformalizować swój związek, będą jednak musiały zaplanować jeszcze jedną uroczystość – tym razem w obecności państwowego urzędnika.

Kiedy warto rozważyć ślub humanistyczny?

Na ślub humanistyczny decydują się na ogół osoby:

  • o zróżnicowanych przekonaniach religijnych,
  • niewierzące, które nie identyfikują się z żadną religią,
  • ceniące sobie indywidualność i dążące do dostosowania ceremonii do własnych potrzeb i upodobań.

Ślub humanistyczny w Gdańsku, Gdyni czy w Krakowie to również doskonała propozycja dla par, poszukujących głębszych refleksji nad sensem małżeństwa oraz pragnących własnymi słowami wyrazić potęgę uczucia – bez dogmatów, sztywnych wzorców i formułek, wypowiadanych przed urzędnikiem państwowym lub duchownym w świątyni.

Wspólnie zorganizujemy Wasz
wymarzony ślub humanistyczny w Gdańsku lub Trójmieście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *